Archives‎ > ‎2016 Archives‎ > ‎

2016 Gr. 8 Boys

2016 Gr 8 Boys Final Standings
  Final Standings: 1st Holy Cross
2nd Tamamawis
3rd Abby Middle
4th Lord Tweedsmuir
5th Fleetwood Park
6th Walnut Grove
7th Seaquam
8th Sullivan Heights
  League MVP:  Uyi Ologhola
  Allstar Team:  Tee Osei-Anum - Holy Cross
  Arbin Dhillon - Tamanawis
  Jaeden Reid - Lord Tweedsmuir
  Kevin Endozo - Abby Middle
  Amrit Bassi - Fleetwood
1st Round - Tues Feb. 16
 Game 1  6:00 pm  #16 Pitt Meadows 63
 vs
 #17 North Surrey 41
 @ Holy Cross
 Game 2  7:30 pm  #1 Holy Cross 89  vs
 #32 South Delta 26  @ Holy Cross
 
 Game 3  6:00 pm  #9 Seaquam 67  vs
 #24 Johnston Heights 59  @ GW Graham
 Game 4  7:30 pm  #8 GW Graham 63  vs
 #25 Thomas Haney 37  @ GW Graham
 
 Game 5  6:00 pm  #12 W.A. Fraser 35  vs
 #21 Earl Marriott 41  @ Fleetwood Park
 Game 6  7:30 pm  #5 Fleetwood Park 49  vs
 #28 Langley Fundamental 18  @ Fleetwood Park
 
 Game 7  6:00 pm  #13 North Delta 47  vs
 #20 Brookswood 37  @ Burnsview
 Game 8  4:30 pm  #4 Lord Tweedsmuir 76  vs
 #29 SRT 26  @ Lord Tweedsmuir
 
 Game 9  6:00 pm  #15 Unity Christian 37  vs
 #18 LA Matheson 41  @ Abby Middle
 Game 10  7:30 pm  #2 Abby Middle 65  vs
 #31 Chilliwack 10  @ Abby Middle
 
 Game 11  6:00 pm  #10 Langley Christian 42  vs
 #23 Southridge 41  @ Walnut Grove
 Game 12  7:30 pm  #7 Walnut Grove 44
 vs
 #26 Sands 28  @ Walnut Grove
 
 Game 13  6:00 pm  #11 Sullivan Heights 56
 vs
 #22 St. John Brebeuf 44  @ Abby Traditional
 Game 14  7:30 pm  #6 Abby Traditional 61
 vs
 #27 Vedder 22  @ Abby Traditional
 
 Game 15  6:00 pm  #14 Carney 41  vs
 #19 MEI 25  @ Tamanawis
 Game 16  7:30 pm  #3 Tamanawis 67  vs
 #30 Westview 24  @ Tamanawis
 

  2nd  Round   Thurs. Feb. 18
 Game 17  6:00 pm G.W. Graham 44  vs  Seaquam 48 @ Holy Cross
 Game 18  7:30 pm
Holy Cross 67  vs  Pitt Meadows 34
@ Holy Cross
 
 Game 19  6:00 pm Fleetwood Park 52  vs  Earl Marriott 32
@ Lord Tweedsmuir
 Game 20  7:30 pm Lord Tweedsmuir 66  vs  North Delta 33
@ Lord Tweedsmuir
 
 Game 21  6:00 pm Walnut Grove 58  vs  Langley Christian 31 @ Abby Middle
 Game 22  7:30 pm Abby Middle 63  vs  LA Matheson 36 @ Abby Middle
 
 Game 23  6:00 pm Abby Traditional 42  vs  Sullivan Heights 57 @ Tamanawis
 Game 24  7:30 pm Tamanawis 60  vs  Carney 34 @ Tamanawis
  Fraser Valley Championship Round  Fri, Sat, Mon Feb. 19, 20, 22 
@ DW Poppy
 Day 1 - Fri. Feb. 19
 Game 25  3:30 pm
 Lord Tweedsmuir 57  vs  Fleetwood Park 54  
 Game 26  5:00 pm
 Holy Cross 62  vs  Seaquam 37
 
 Game 27  6:30 pm
 Tamanawis 54
 vs  Sullivan Heights 26
 
 Game 28  8:00 pm
 Abby Middle 72
 vs  Walnut Grove 29
 
 
 Day 2 - Sat. Feb 20
 Game 29  9:30 am
 Fleetwood Park 44  vs  Seaquam 35
 
 Game 30
 11:00 am
 Sullivan Heights 46  vs  Walnut Grove 55  
 Game 31
 12:30 pm
 Holy Cross 71
 vs  Lord Tweedsmuir 35
 
 Game 32
 2:00 pm
 Abby Middle 55
 vs  Tamanawis 58
 
 
 Day 3 - Mon. Feb. 22
 Game 33
 3:30 pm
 Seaquam 49  vs  Sullivan Heights 46
 
 Game 34
 5:00 pm
 Fleetwood Park 52
 vs  Walnut Grove 34
 
 Game 35
 6:30 pm
 Lord Tweedsmuir 43
 vs  Abby Middle 47
 
 Game 36
 8:00 pm
 Holy Cross 60
 vs  Tamanawis 51  
 


Comments