Playoffs‎ > ‎

2017 Gr. 8 Girls

2017 Grade 8 Girls Final Standings
  Final Standings:  1st  Semiahmoo
2nd  Walnut Grove
3rd  W.A. Fraser
4th  Lord Tweedsmuir
5th  St. John Brebeuf
6th  Fleetwood Park
7th  Holy Cross
8th  Maple Ridge
  League MVP:   Izzy Forsyth - Semiahmoo
  Allstar Team:
  Alyza Aikins - Lord Tweedsmuir
  Marissa Rodde - W.A. Fraser
  Sophia Wisotzki - Walnut Grove
  Deja Lee - Semiahmoo
  Tara Wallack - Semiahmoo

1st Round - Wed. Feb. 15
 Game 1  3:00 pm  #16 Southridge 32
 vs
 #17 Credo Christian 48
 Delview
 Game 2  4:30 pm  #1 Semiahmoo 78  vs
 #32 G.W. Graham 8  Delview
 
 Game 3  6:00 pm  #9 Maple Ridge 54  vs
 #24 South Delta 15 Delview
 Game 4  7:30 pm  #8 C.G. Howe 58  vs
 #25 Fraser Heights 29  Delview
 
 Game 5  3:00 pm  #12 Brookswood 28  vs
 #21 Abby Christian 34 Burnsview
 Game 6  4:30 pm  #5 St. John Brebeuf 46  vs
 #28 Sullivan Heights 18 Burnsview
 
 Game 7  6:00 pm  #13 Chief Dan George 40  vs
 #20 Archbishop Carney30  Burnsview
 Game 8  7:30 pm  #4 Lord Tweesdmuir 53  vs
 #29 Agassiz 12  Burnsview
 
 Game 9  3:00 pm  #15 Delta 16  vs
 #18 SRT 27  Delta
 Game 10  4:30 pm  #2 W.A. Fraser 53  vs
 #31 Enver Creek 19  Delta
 
 Game 11  6:00 pm  #10 Panorama Ridge 50  vs
 #23 Langley 28  Delta
 Game 12  7:30 pm  #7 Fleetwood Park 54
 vs
 #26 Vedder Middle 11  Delta
 
 Game 13  3:00 pm  #11 Seaquam 48
 vs
 #22 Earl Marriott 32  North Delta
 Game 14  4:30 pm  #6 Holy Cross 46
 vs
 #27 North Delta 17  North Delta
 
 Game 15  6:00 pm  #14 Pitt Meadows 26  vs
 #19 Clayburn 18  North Delta
 Game 16  7:30 pm  #3 Walnut Grove 73  vs
 #30 North Surrey 12  North Delta
 

  2nd  Round   Thurs. Feb. 16
 Game 17  3:00 pm C.G. Howe 35  vs  Maple Ridge 41 Delview
 Game 18  3:00 pm
Semiahmoo 82  vs  Credo Christian 17
South Delta
 
 Game 19  4:30 pm St. John Brebeuf 37  vs  Abby Christian 19
Delview
 Game 20  4:30 pm Lord Tweedsmuir 36  vs  Chief Dan George 20
South Delta
 
 Game 21  3:00 pm Fleetwood Park 42  vs  Panorama Ridge 38 Burnsview
 Game 22  4:30 pm W.A. Fraser 42  vs  SRT 35 Burnsview
 
 Game 23  6:00 pm Holy Cross 47  vs  Seaquam 41 Burnsview
 Game 24  7:30 pm Walnut Grove 77  vs  Pitt Meadows 25 Burnsview
  Fraser Valley Championship Round  Fri, Sat, Mon Feb. 17, 18, 20
@ Seaquam
 Day 1 - Fri. Feb. 17
 Game 25  3:00 pm
 Lord Tweedsmuir 45  vs  St. John Brebeuf 17  
 Game 26  4:30 pm
 Semiahmoo 59  vs  Maple Ridge 14
 
 Game 27  6:00 pm
 Walnut Grove 55    
 vs  HolyCross 45  
 Game 28  7:30 pm
 W.A. Fraser 32
 vs  Fleetwood Park 26
 
 
 Day 2 - Sat. Feb 18
 Game 29  3:00 pm
 St. John Brebeuf 45  vs  Maple Rigde 23
 
 Game 30
 4:30 pm
 Holy Cross 37  vs  Fleetwood Park 40  
 Game 31
 6:00 pm
 Semiahmoo 52
 vs  Lord Tweedsmuir 21
 
 Game 32
 7:30 pm
 W.A. Fraser 52
 vs  Walnut Grove 56
 
 
 Day 3 - Mon. Feb. 20
 Game 33
 3:00 pm
 Maple Ridge 37  vs  Holy Cross 38
 
 Game 34
 4:30 pm
 St. John Brebeuf 38
 vs  Fleetwood Park 36
 
 Game 35
 6:00 pm
 Lord Tweedsmuir 23
 vs  W.A. Fraser 42
 
 Game 36
 7:30 pm
 Semiahmoo 73
 vs  Walnut Grove 34  
 


Comments