Playoffs‎ > ‎

Gr 8 Boys

2018 Gr. 8 Boys Final Standings
  Final Standings:  1st  Walnut Grove
2nd  Lord Tweedsmuir
3rd  MEI
4th  Fleetwood Park
5th  Holy Cross
6th  C.G. Howe
7th  L.A. Matheson
8th  Langley Christian
  League MVP:   Kevin Kao - Walnut Grove
  Allstar Team:
Jaylen Lee - MEI
Allen Landasan - Fleetwood Park
Josh Limbasan - Lord Tweedsmuir
Callum Neily - Walnut Grove
Terver Duffin - Walnut Grove


1st Round - Wed. Feb. 14
 Game 1  6:00 pm  #16 Pitt Meadows 57
 vs
 #17 Abby Middle 38
 @ Credo Christian
 Game 2  7:30 pm  #1 Walnut Grove 2
 vs
 #32 Chilliwack Middle 0
 @ Credo Christian
 
 Game 3  3:00 pm  #9 Panorama Ridge 33
 vs
 #24 Delview 27
 @ Credo Christian
 Game 4  4:30 pm  #8 Langley Christian 66
 vs
 #25 Pacific Academy 43
 @ Credo Christian
 
 Game 5  3:00 pm  #12 Enver Creek 46
 vs
 #21 Brookswood 37
 @ Brookswood
 Game 6  4:30 pm  #5 Fleetwood Park 58
 vs
 #28 Garibaldi 48
 @ Brookswood
 
 Game 7  6:00 pm  #13 Clayburn 62
 vs
 #20 Seaquam 64
 @ Brookswood
 Game 8  7:30 pm  #4 C.G. Howe 56
 vs
 #29 Archbishop Carney 38
 @ Brookswood
 
 Game 9  3:00 pm  #15 Elgin Park 44
 vs
 #18 South Delta 36
 @ Aldergrove Sec.
 Game 10  7:30 pm  #2 Lord Tweedsmuir 55
 vs
 #31 Vedder 30
 @ Aldergrove Sec.
 
 Game 11  6:00 pm  #10 Guildford Park 53
 vs
 #23 Unity Christian 39
 @ Aldergrove Sec.
 Game 12  4:30 pm  #7 Holy Cross 55
 vs
 #26 SRT 38
 @ Aldergrove Sec.
 
 Game 13  3:00 pm  #11 North Delta 54
 vs
 #22 Kwantlen Park 52
 @ R.E. Mountain
 Game 14  4:30 pm  #6 MEI 57
 vs
 #27 Thomas Haney 38
 @ R.E. Mountain
 
 Game 15  6:00 pm  #14 G.W. Graham 44
 vs
 #19 W.A. Fraser 45
 @ R.E. Mountain
 Game 16  7:30 pm  #3 L.A. Matheson 65
 vs
 #30 Betty Gilbert Middle 27
 @ R.E. Mountain
 

  2nd  Round   Thurs. Feb. 15
 Game 17  6:00 pm Langley Christian 48  vs  Panorama Ridge 35 @ Brookswood
 Game 18  7:30 pm
Walnut Grove 79  vs  Pitt Meadows 34
@ Brookswood
 
 Game 19  3:00 pm Fleetwood 50
 vs  Enver Creek 49
@ Brookswood
 Game 20  4:30 pm C.G. Howe 60  vs  Seaquam 48
@ Brookswood
 
 Game 21  6:00 pm Holy Cross 68  vs  Guildford Park 65 @ Lngly Fundamental
 Game 22  7:30 pm Lord Tweedsmuir 62  vs  Elgin Park 34 @ Lngly Fundamental
 
 Game 23  3:00 pm MEI 46  vs  North Delta 31 @ Lngly Fundamental
 Game 24  4:30 pm LA Matheson 58  vs  W.A. Fraser 41 @ Lngly Fundamental
 
 
  Fraser Valley Championship Round 
Fri, Sat, Mon Feb. 16, 17, 19 
@ Walnut Grove Secondary
 Day 1 - Fri. Feb. 16
 Game 25  3:00 pm
 C.G. Howe 45  vs  Fleetwood Park 46
 @ Walnut Grove
 Game 26  4:30 pm
 Walnut Grove 76   vs  Langley Christian 42
 @ Walnut Grove
 Game 27  4:30 pm
 L.A. Matheson  44
 vs  MEI  47
 @ D.W. Poppy
 Game 28  6:00 pm
 Lord Tweedsmuir 62
 vs  Holy Cross 50
 @ D.W. Poppy
 
 Day 2 - Sat. Feb. 17
 Game 29  3:00 am
 C.G. Howe 43  vs  Langley Christian 33
 @ Walnut Grove
 Game 30
 4:30 am
 L.A. Matheson 49  vs  Holy Cross 52  @ Walnut Grove
 Game 31
 6:00 pm
 Walnut Grove 73
 vs  Fleetwood Park 30
 @ Walnut Grove
 Game 32
 7:30 pm
 Lord Tweedsmuir 50
 vs  MEI 45
 @ Walnut Grove
 
 Day 3 - Mon. Feb. 19
 Game 33
 6:00 pm
 Langley Christian 64  vs  L.A. Matheson 76
 @ Credo Christian
 Game 34
 7:30 pm
 C.G. Howe 47
 vs  Holy Cross 53
 @ Credo Christian
 Game 35
 3:30 pm
 Fleetwood Park 38
 vs  MEI 50
 @ Walnut Grove
 Game 36
 5:00 pm
 Walnut Grove 55
 vs  Lord Tweedsmuir 28
 @ Walnut Grove
 


Comments