Playoffs‎ > ‎

Gr 8 Girls

2018 Gr. 8 Girls Final Standings
  Final Standings:  1st  Langley Christian
2nd  MEI
3rd  South Delta
4th  W.A. Fraser
5th  Semihamoo
6th  Maple Ridge
7th  Thomas Haney
8th  Seaquam
  League MVP:   Lainey Shelvey - Langley Christian
  Allstar Team:   Jane McDonald - South Delta
  Makenna Reimer- MEI
Sidney Giesbrecht- MEI
Jolene Bitter- MEI
  Taelor Coxford - Langley Christian
Grace Christie - Langley Christian

 

1st Round - Wed. Feb. 14
 Game 1  3:00 pm  #16 Vedder 49
 vs
 #17 Brookswood 27
 @ Enver Creek
 Game 2  4:30 pm  #1 Langley Christian 85
 vs
 #32 Mt. Slesse 5
 @ Enver Creek

 Game 3  3:00 pm  #9 Maple Ridge 38
 vs
 #24 Abby Christian 17  @ Fleetwood Park
 Game 4  4:30 pm  #8 Clayburn 26
 vs
 #25 Burnsview 13
 @ Fleetwood Park
 
 Game 5  3:00 pm  #12 Yorkson 35
 vs
 #21 G.W. Graham 25
 @ Holy Cross
 Game 6  4:30 pm  #5 South Delta 33
 vs
 #28 Holy Cross 29
 @ Holy Cross
 
 Game 7  6:00 pm  #13 Abby Traditional 23
 vs
 #20 Guildford Park 15
 @ Lord Tweedsmuir
 Game 8  7:30 pm  #4 Thomas Haney 26
 vs
 #29 Earl Marriott 19
 @ Lord Tweedsmuir
 
 Game 9  6:00 pm  #15 Walnut Grove 35
 vs
 #18 Enver Creek 23
 @ Enver Creek
 Game 10  7:30 pm  #2 MEI 56
 vs
 #31 Hope 9
 @ Enver Creek
 
 Game 11  3:00 pm  #10 Pitt Meadows 16
 vs
 #23 Lord Tweedsmuir 30
 @ Lord Tweedsmuir
 Game 12  4:30 pm  #7 Semiahmoo 40
 vs
 #26 Eugene Reimer 17
 @ Lord Tweedsmuir
 
 Game 13  3:00 pm  #11 Archbishop Carney 34
 vs
 #22 Delta  29
 @ Panorma Ridge
 Game 14  4:30 pm  #6 Fraser Heights 33
 vs
 #27 Seaquam 41
 @ Panorama Ridge
 
 Game 15  6:00 pm  #14 Abby Middle 40
 vs
 #19 Panorama Ridge 26
 @ Panorama Ridge
 Game 16  7:30 pm  #3 W.A. Fraser 51
 vs
 #30 Agassiz 11
 @ Panorama Ridge
 

  2nd  Round   Thurs. Feb. 15
 Game 17  3:30 pm Clayburn 15  vs  Maple Ridge 30 @ Fraser Heights
 Game 18  5:00 pm Langley Christian 57  vs  Vedder 31
@ Fraser Heights
 
 Game 19  3:00 pm South Delta 27  vs  Yorkson Creek 17
@ Lord Tweedsmuir
 Game 20  4:30 pm Thomas Haney 17  vs  Abby Traditional 12
@ Lord Tweedsmuir
 
 Game 21  3:30 pm Semiahmoo 32  vs  Lord Tweedsmuir 17 @ Semiahmoo
 Game 22  5:00 pm MEI 62  vs  Walnut Grove 22 @ Semiahmoo
 
 Game 23  6:30 pm Seaquam 46  vs  Archbishop Carney 44 @ Fraser Heights
 Game 24  8:00 pm W.A. Fraser 26  vs  Abby Middle 18 @ Fraser Heights
 
 
  Fraser Valley Championship Round 
Fri, Sat, Mon Feb. 16, 17, 19 
@ Semiahmoo & Lord Tweedsmuir
 Day 1 - Fri. Feb. 16
 Game 25  3:00 pm
 Thomas Haney 16  vs  South Delta 26  @ Lord Tweedsmuir
 Game 26  4:30 pm
 Langley Christian 34  vs  Maple Ridge 11
 @ Lord Tweedsmuir
 Game 27 3:30 pm  W.A. Fraser 42
 vs  Seaquam  13
 @ Semiahmoo
 Game 28 5:00 pm  MEI  38
 vs  Semiahmoo  30
 @ Semiahmoo
 
 Day 2 - Sat. Feb 17
 Game 29  3:00 pm
 Thomas Haney 24  vs  Maple Ridge 29
@ Lord Tweedsmuir
 Game 30
 4:30 pm 
 Seaquam 24  vs  Semiahmoo 52 @ Lord Tweedsmuir
 Game 31
 10:30 am  Langley Christian 36
 vs  South Delta 31
@ Semiahmoo
 Game 32
 12:00 pm  MEI 31
 vs  W.A. Fraser 20
@ Semiahmoo
 
 Day 3 - Mon. Feb. 19
 Game 33
 3:00 pm
 Thomas Haney 29  vs  Seaquam 23
@ Lord Tweedsmuir
 Game 34
 4:30 pm
 Maple Ridge 17
 vs  Semiahmoo 34
@ Lord Tweedsmuir
 Game 35
 3:30 pm  South Delta 32
 vs  W.A. Fraser 24
@ Semiahmoo
 Game 36
 5:00 pm  Langley Christian 34
 vs  MEI 29 @ Semiahmoo
 


Comments