Playoffs‎ > ‎

Gr 8 Girls Draw 2019

2019 Gr 8 Girls Final Standings
  Final Standings:  1st  Walnut Grove
2nd  Abby Middle
3rd  Holy Cross
4th  Unity Christian
5th  W.A. Fraser
6th  Fleetwood Park
7th  Clayburn 
8th  South Delta
  League MVP:   Tia Rowell - Walnut Grove
  Allstar Team:   Julia Vande Kamp - Unity Christian
   Amy Rokosh - Holy Cross
   Kiera Pemberton - Walnut Grove
   Malia Lenz - Abby Middle
   Chelsea - Abby Middle

1st Round - Thurs. Feb. 14
  Time: Home Team:   Away Team:  
 Game 1  3:30 pm  #16 Panorama Ridge
 vs
 #17 Brookswood
 @ Burnsview
 Game 2  5:00 pm  #1 Walnut Grove  vs
 BYE
 
 Game 3  4:30 pm  #9 South Delta 44  vs
 #24 SRT 14  @ Semiahmoo
 Game 4  6:30 pm  #8 Langley Christian 42  vs
 #25 Frank Hurt 23  @ Archbishop Carney
 
 Game 5  3:00 pm  #12 Vedder  vs
 #21 Semiahmoo  @ Semiahmoo
 Game 6  5:00 pm  #5 WA Fraser 48  vs
 #28 Archbishop Carney 2  @ Archbishop Carney
 
 Game 7  6:30pm  #13 Pitt Meadows 37  vs
 #20 Abby Christian 39  @ Burnsview
 Game 8  8:00pm  #4 Holy Cross  vs
 #29 Chilliwack  @ Burnsview
 
 Game 9  3:30 pm  #15 Credo 34  vs
 #18 C.G. Howe 28  @ Credo
 Game 10  5:00 pm  #2 Abby. Middle  vs
 #31 Mt. Slesse  @ Credo
 
 Game 11  3:30 pm  #10 Clayburn 40  vs
 #23 Maple Ridge 16  @  Aldergrove
 Game 12  5:00 pm  #7 Delta 48
 vs
 #26 North Surrey 30  @  Aldergrove
 
 Game 13  3:30 pm  #11 Yorkson 42
 vs
 #22 Earl Marriott 25  @  Yorkson
 Game 14  5:00 pm  #6 Unity Christian 56
 vs
 #27 Lord Tweedsmuir 25  @  Yorkson
 
 Game 15  6:30 pm  #14 Reimer 36  vs
 #19 Seaquam 28  @  Yorkson
 Game 16  8:00 pm  #3 Fleetwood 50  vs
 #30 G.W. Graham 16  @  Yorkson
 

  2nd  Round   Sat. Feb. 16
 Game 17  3:30 pm Langley Christian 26  vs  South Delta 37 Walnut Grove
 Game 18  5:00 pm
Walnut Grove 71  vs  Brookswood 30
Walnut Grove
 
 Game 19  6:30 pm W.A. Fraser 60  vs  Vedder 22
Walnut Grove
 Game 20  8:00 pm Holy Cross 34  vs  Abby Christian 17
Walnut Grove
 
 Game 21  3:30 pm Delta 13  vs  Clayburn 17 @ Credo Christian
 Game 22  5:00 pm Abby Middle 46  vs  Credo Christian 22 @ Credo Christian
 
 Game 23  6:30 pm Unity Christian 37  vs  Yorkson Creek 17 @ Credo Christian
 Game 24  8:00 pm Fleetwood Park 44  vs  Reimer 29 @ Credo Christian
 
 
  Fraser Valley Championship Round 
Sun., Tues., Wed., Feb 17, 19, 20 
@ Seaquam and Walnut Grove
 Day 1 - Sun. Feb. 17
 Game 25  3:30 pm
 Holy Cross 39  vs  W.A. Fraser 33  @ Walnut Grove
 Game 26  5:00 pm
 Walnut Grove 56  vs  South Delta 24
 @ Walnut Grove
 Game 27  6:30 pm
 Fleetwood Park 36
 vs  Unity Christian 39
 @ Walnut Grove
 Game 28  8:00 pm
 Abby Middle 61
 vs  Clayburn 33
 @ Walnut Grove
 
 Day 2 - Tues. Feb. 19
 Game 29  3:30 pm
 W.A. Fraser 51  vs  South Delta 22
 @ Seaquam
 Game 30
 5:00 pm
 Fleetwood Park 40  vs  Clayburn 25  @ Seaquam
 Game 31
 6:30 pm
 Walnut Grove 63
 vs  Holy Cross 29
 @ Seaquam
 Game 32
 8:00 pm
 Abby Middle 49
 vs  Unity Christian 36
 @ Seaquam
 
 Day 3 - Wed. Feb. 20
 Game 33
 3:30 pm
 South Delta 34  vs  Clayburn 40
 @ Seaquam
 Game 34
 5:00 pm
 W.A. Fraser 38
 vs  Fleetwood Park 26
 @ Seaquam
 Game 35
 6:30 pm
 Holy Cross 40
 vs  Unity Christian 38
 @ Seaquam
 Game 36
 8:00 pm
Walnut Grove 58
 vs  Abby Middle 42  @ Seaquam
 


Comments